Oplatí sa kúpiť investičný pozemok?

Investovanie do pozemkov je jedným z najstabilnejších spôsobov, ako zhodnotiť svoj kapitál. Na rozdiel od investičných bytov alebo domov, investičný pozemok nevyžaduje žiadnu pravidelnú údržbu. Ďalšou výhodou je, že pri správne zvolenom investičnom pozemku je vysoký potenciál, že jeho hodnota môže výrazne rásť.

Poradíme Vám, ako si vybrať investičný pozemok a na čo si dať pozor.

Aké typy pozemkov sú najlepšie na investovanie?

1.      Stavebné pozemky

Stavebné pozemky sú najlepšou možnosťou pre dlhodobú investíciu. Ich hodnota rastie spolu s dopytom po bývaní. Je dôležité uvedomiť si, že voľných pozemkov je stále menej a menej, v dôsledku čoho sa postupne dostávame do situácie, že kúpiť samostatný pozemok je stále náročnejšie a náročnejšie. Je pravdou, že stavebný pozemok predstavuje vyššiu počiatočnú investíciu, avšak ide o investíciu, na ktorej neprerobíte.

2.      Poľnohospodárske pozemky

Poľnohospodárske pozemky sú často prehliadanou, no veľmi perspektívnou investíciou. Ich cena je spravidla nižšia ako pri stavebných pozemkoch, no vďaka strategickému umiestneniu a možnostiach využitia dokážu priniesť zaujímavé výnosy. Poľnohospodárske pozemky rozdeľujeme na tieto hlavné typy:

  • Orná pôda: Používa sa na pestovanie plodín, ako napríklad obilniny, kukurica, zelenina a podobne.
  • Trvalé trávnaté porasty: Využívajú sa ako pasienky pre hospodárske zvieratá.
  • Vinice a ovocné sady: Ide o špecializovaný typ pozemku určený na produkciu ovocia, vína, či iných špeciálnych plodín.
  • Lesné pozemky: Sú určené na lesníctvo a produkciu dreva.

3.      Priemyselné pozemky

Priemyselné pozemky zohrávajú kľúčovú úlohu v ekonomike. Slúžia na výstavbu výrobných hál, skladov, logistických centier, či obchodných parkov. Sú atraktívne pre developerov, ale aj pre investorov, ktoré ich kupujú s cieľom dlhodobého zhodnotenia. Ich hodnota závisí najmä od polohy, dostupnosti infraštruktúry a územného plánu.

4.      Rekreačné pozemky

Rekreačné pozemky sa stávajú čoraz obľúbenejšou investičnou príležitosťou, najmä v dôsledku rastúceho dopytu po relaxe v prírode. Či už ide o chatové oblasti, horské pozemky, jazerné plochy alebo miesta pri mori.

Kľúčové faktory pri výbere investičného pozemku

  • Lokalita: Ide o najdôležitejší faktor pri investovaní do akéhokoľvek typu nehnuteľnosti. Pozemky v blízkosti veľkých miest, priemyselných zón alebo turistických oblastí majú vyšší potenciál rastu.
  • Územný plán: Pred kúpou pozemku si určite overte, aké využitie povoľuje územný plán obce alebo mesta. Pozemok, ktorý je určený na výstavbu má vyššiu hodnotu ako poľnohospodárska pôda.
  • Inžinierske siete: Inžinierske siete, ako elektrina, voda, plyn a kanalizácia výrazne ovplyvňujú hodnotu pozemku, ale aj jeho atraktivitu z pohľadu dopytu.
  • Vlastnícke vzťahy a právny stav: Skontrolujte list vlastníctva, exekúcie, záložné práva, či vecné bremená. Ak má pozemok viacero vlastníkov, môže byť predaj komplikovaný.
  • Budúci rozvoj oblasti: Skúste zistiť, či sa v okolí pozemku, o ktorý máte záujem plánuje nejaká výstavba. Napríklad výstavba diaľnice, obchodného centra, či rezidenčných štvrtí. Blízka plánovaná výstavba môže zapríčiniť rýchly rast hodnoty pozemku.
investičné pozemky

Riziká investície do pozemkov

Riziká z investovania do pozemkov sú odvodené od jednotlivých kľúčových faktorov, ktoré by ste mali pri výbere investičného pozemku zohľadniť. Medzi najčastejšie riziká však patrí:

  • Zmena územného plánu: Mesto môže zmeniť využitie pozemku a tým znížiť jeho hodnotu.
  • Byrokratické komplikácie: Získanie stavebného povolenia môže byť zdĺhavé.
  • Nedostatočná infraštruktúra: Bez pripojenia na inžinierske siete alebo bez prístupovej cesty môže byť predaj alebo výstavba problematická.
  • Dlhá návratnosť investície: Pozemky nezarábajú pasívne, ako prenajímané byty. Pokiaľ samozrejme nedisponujete pozemkom, ktorý je priamo určený na dlhodobý prenájom.

7 efektívnych stratégií, ako zhodnotiť investičný pozemok

1.      Držanie a predaj v správnom čase

Ide o stratégiu dlhodobého investovania a v podstate ide o najjednoduchšiu stratégiu. Kúpite pozemok v rastúcej oblasti a držíte ho, kým jeho hodnota výrazne nestúpne. Je dôležité sledovať rozvoj danej oblasti, investovať do pozemku, ktorý je v blízkosti miest s vysokým dopytom po bývaní alebo podnikaní a hlavne byť trpezlivý. Návratnosť môže trvať 5 – 10 rokov.

2.      Prenájom pozemku

Ak nechcete pozemok predávať, môžete ho prenajímať na rôzne účely. Vďaka tomu si viete zabezpečiť pasívny príjem. Prenajímať pozemok môžete na viaceré účely, ako napríklad:

  • Poľnohospodárske využitie – farmári sú ochotní platiť za kvalitnú pôdu na pestovanie.
  • Priemyselné využitie – prenájom na sklady, logistiku, či výrobu.
  • Parkovanie – ideálne v mestách alebo pri obchodných centrách.
  • Rekreačné aktivity – kemping, jazdecký areál, športové ihriská.

3.      Preklasifikácia pozemku na stavebný

Ak Váš pozemok nie je určený na výstavbu, jeho hodnota môže byť nízka. Ak však dokážete získať stavebné povolenie alebo zmenu územného plánu, cena pozemku môže stúpnuť aj o 200 – 500 %.

Ako na to?

  • Zistite si územný plán na miestnom úrade.
  • Podajte žiadosť o zmenu klasifikácie pozemku.
  • Argumentujte potenciálom rozvoja danej oblasti.
  • Vypracujte urbanistickú štúdiu (pomôže pri schvaľovaní).

Nevýhodou je, že proces môže trvať až niekoľko rokov a výsledok nie je vždy istý.

4.      Výstavba a predaj nehnuteľnosti

Ak máte vlastný kapitál, výstavba na vlastnom pozemku je jedným z najvýnosnejších spôsobov zhodnotenia. Rozsah výstavby bude samozrejme závisieť od Vášho kapitálu, veľkosti pozemku, či pozemkov a Vašich skúseností.

5.      Investícia do inžinierskych sietí a infraštruktúry

Pozemok bez infraštruktúry a inžinierskych sietí je menej atraktívny. Ak chcete zvýšiť jeho hodnotu, môžete investovať do:

  • Privedenie elektriny, vody a kanalizácie.
  • Vybudovanie prístupovej cesty.
  • Oplotenia a základných terénnych úprav.

Takéto úpravy môžu zvýšiť hodnotu pozemku o 50 – 100%.

6.      Rozvoj rekreačných projektov

V prípade, že sa pozemok nachádza v turisticky atraktívnej lokalite, môže byť ideálny na:

  • Výstavbu chatovej osady alebo glampingu.
  • Zriadenie kempingu alebo rekreačného parku.
  • Prenájom pre outdoorové aktivity (jazdecké areály, rybárske revíry, športoviská).

Turisti uprednostňujú ekologické a netradičné ubytovanie. Vďaka tomu sa môžete zamerať práve na koncepty ako glamping, tiny houses alebo domček na strome.

7.      Predaj investorom alebo developerom

Ak nemáte záujem o dlhodobé držanie pozemku, môžete ho predať priamo developerovi. V prípade, že sa rozhodnete pre tento spôsob, odporúčame pred predajom zvýšiť hodnotu pozemku:

  • Získajte stavebné povolenie.
  • Vypracujte projekt využitia pozemku (napríklad vizualizácia budúcej výstavby)
  • Vybudujte základnú infraštruktúru.

Záver

Investovanie do pozemkov môže byť vysoko výnosné, ak viete, ako na to. Dôležité je správne si vybrať lokalitu a zvážiť stratégiu zhodnotenia. Ak uvažujete o kúpe investičného pozemku, dôkladne sledujte danú oblasť a potenciálny rozvoj, kde pozemok plánujete kúpiť. Určite však odporúčame prekonzultovať Vašu budúcu investíciu s odborníkom, ktorý Vás v mnohých prípadoch môže ušetriť nemálo problémov.

Prečítajte si tiež

Ostatné články

Oplatí sa kúpiť investičný pozemok?

Investovanie do pozemkov je jedným z najstabilnejších spôsobov, ako zhodnotiť svoj kapitál. Na rozdiel od investičných bytov alebo domov, investičný pozemok nevyžaduje žiadnu pravidelnú údržbu. Ďalšou výhodou je, že pri

Čítať viac »
Bosen invest logo